Interpretacja wyników
dozymetrycznych
Interpretacja wyników
dozymetrycznych
Posiadasz zezwolenie, prowadzisz dozymetrię, dostajesz pierwsze sprawozdanie z odczytami dawek i…. nie wiesz co dalej? Zostaw to profesjonalistom.
Obowiązek oceny narażenia
pracowników i osób z ogółu ludności
Obowiązek oceny narażenia
pracowników i osób
z ogółu ludności
Niezależnie od tego, gdzie znajduje się Twoja pracownia, ile osób zatrudniasz, jaki aparat RTG posiadasz i jaki rodzaj dozymetrii stosujesz, musisz regularnie oceniać poziom narażenia na promieniowanie jonizujące swoich pracowników i tzw. osób z ogółu ludności, czyli np. opiekunów zwierząt w poczekalni.
Oceniać narażenie to nie znaczy archiwizować sprawozdania z laboratorium prowadzącego dozymetrię. To znaczy, że odczytane wyniki należy skrupulatnie przeanalizować i ocenić na piśmie, czy otrzymane dawki mogły negatywnie wpłynąć na zdrowie określonych osób.
Zdajemy sobie sprawę, że niekoniecznie chcesz tracić cenny czas na interpretację wyników odczytów danych dozymetrycznych, nawet jeśli umiesz to zrobić i wiesz, co to siwert, dawka graniczna i przestrzenny równoważnik dawki.
Jeżeli w lecznicy jest zatrudniona większa liczba pracowników, to tym bardziej analizę dawek warto oddać w ręce specjalistów, którzy na co dzień zajmują się oceną narażenia na promieniowanie.
Co wchodzi w skład usługi?
Co wchodzi w skład usługi?
- Przygotowanie kart ewidencyjnych pracowników na podstawie przesłanego sprawozdania z odczytów dawek
- Przygotowanie interpretacji danych dozymetrycznych – ocena narażenia pracowników i osób z ogółu ludności
Niezależnie od tego, czy prowadzisz w swojej działalności dozymetrię środowiskową, czy indywidualną, zakres naszej usługi jest taki sam.
Konsultant
Realizujemy zadania specjalne. Omawiamy przyszłe zlecenia. Doradzamy. Projektujemy. Usprawniamy istniejące procesy. Przygotowujemy do planowanej kontroli. Umawiamy się na jednorazowe lub regularne konsultacje oraz stawkę godzinową.
Wykonawca
Wykonujemy konkretne zlecenie ze standardowej listy realizowanych usług. Legalizujemy, szkolimy, audytujemy, certyfikujemy. Ustalamy kosztorys prac oraz sposób rozliczenia.
Inspektor
Prowadzimy regularny nadzór działalności w narażeniu. Ustalamy stawkę abonamentową i zasady współpracy, podpisujemy umowę.
Wiemy, że praca z promieniowaniem jonizującym musi być zarówno bezpieczna, jak i dopasowana do realiów i potrzeb biznesowych użytkowników urządzeń rentgenowskich.
Opracowaliśmy dla Ciebie zestaw dobrych praktyk dla lekarza weterynarii planującego uruchomienie działalności z aparatem rentgenowskim.
Jeśli nie wiesz od czego zacząć legalizację pracowni lub pracę z urządzeniem rentgenowskim w terenie, zacznij wskazania swojego adresu email w formularzu poniżej. Wyślemy Ci materiał zawierający – w naszej ocenie – najważniejsze informacje w tym zakresie.
W przyszłości – raz na jakiś czas – będziemy przesyłać istotne dla Ciebie wiadomości związane z prowadzeniem działalności w narażeniu.
To zależy. Większości naszych klientów rekomendujemy stosowanie dozymetrii środowiskowej, ale są sytuacje, w których dozmetria indywidualna jest konieczna. Informację, jaki rodzaj pomiarów powinien być stosowany w Twojej działalności, znajdziesz w przygotowanej przez nas dokumentacji.
Kontrolą dawek mogą zajmować się wyłącznie jednostki akredytowane przez PCA (Polskie Centrum Akredytacji):
– Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej w Warszawie
– Instytut Fizyki Jądrowej im. H. Niewodniczańskiego w Krakowie
– Śląskie Centrum Radiometrii Środowiskowej w Katowicach
– Instytut Medycyny Pracy w Łodzi.
Tak. Działamy na terenie całego kraju.