Projektowanie pracowni
Projektowanie pracowni
rentgenowskiej
rentgenowskiej
Projektowanie weterynaryjnej pracowni rentgenowskiej to praktyczna pomoc przed rozpoczęciem etapu inwestycyjnego.
Przeprowadzamy studium przypadku. Słuchamy Waszych pomysłów. Sugerujemy, co należy zrobić, aby pomysły były wykonalne. Jeśli zidentyfikujemy ryzyko, że pracownia może nie zostać zalegalizowana – szukamy rozwiązań alternatywnych.
Wykonujemy wstępne obliczenia, robimy kosztorys osłon, wybieramy najkorzystniejszą opcję.
Umawiamy się na dalszą pracę – wrócimy do tematu na miesiąc przed planowaną legalizacją.
Zaprojektujmy wspólnie pracownię,
Zaprojektujmy wspólnie
pracownię, żeby później
żeby później uniknąć problemów
uniknąć problemów
Przychodzi do nas klient i mówi, że otwiera piękną przychodnię. Zaprojektowaną przez biuro architektoniczne. Dużo szkła, optycznie lekkie wnętrza. Ściany z nowoczesnych materiałów. A pracownia rentgenowska będzie „o tu”. I co my na to.
A my na to, że nie uda się tak zrealizowanej pracowni zalegalizować. Ale jak to? Przecież miało nie być żadnych problemów.
Takiego scenariusza wyjątkowo nie lubimy. Uświadamiać klientom, że pomieszczenie przygotowane na pracownię, pracownią być nie może. Sami nie chcielibyśmy być w takiej sytuacji.
Projektowanie weterynaryjnej pracowni rentgenowskiej pozwala uniknąć tego typu kłopotów. Współpracę rozpoczynamy czasem nawet kilka lat przed planowaną legalizacją pracowni. Wybieramy rozwiązania, które uwzględnią długofalowy rozwój działalności naszego klienta. Bierzemy pod uwagę takie czynniki jak możliwość wymiany sprzętu lub zwiększenie liczby prowadzonych diagnostyk.
Dlaczego warto zdecydować się na
Dlaczego warto
zdecydować się na
usługę projektowania weterynaryjnej
usługę projektowania
weterynaryjnej
pracowni rentgenowskiej
pracowni rentgenowskiej
Zaprojektowanie weterynaryjnej pracowni rentgenowskiej na wczesnym etapie inwestycyjnym jest najwłaściwszą i najskuteczniejszą metodą, aby uniknąć kosztów reorganizacji lub modernizacji lokalu. Usługa merytorycznie uzupełnia zakres prac zleconych zespołowi architektonicznemu. Daje pewność, że zrobiliście wszystko, co możliwe, żeby w przyszłości bezproblemowo zalegalizować pracownię rentgenowską.
Projektowanie pracowni rentgenowskiej obejmuje m.in.:
- analizę studium przypadku
- obliczenia osłon stałych
- identyfikację ryzyk w legalizacji pracowni
- wskazanie możliwych rozwiązań budowlanych
Warto podjąć współpracę na wczesnym etapie inwestycji, ponieważ pozwala to na optymalne zaprojektowanie pracowni oraz zminimalizowanie kosztów wykonania pracowni radiologicznej.
Sebastian Słodki, Lecznica Weterynaryjna Sweetvet Słodki Mucha Spółka Jawna
Tak zwykle wygląda projektowanie pracowni
Tak zwykle wygląda
projektowanie pracowni
krok po kroku
krok po kroku
Zebranie
informacji
Zbieramy wszystkie niezbędne dane o planowanej inwestycji.
Stworzenie wytycznych
Tworzymy studium wykonalności. Sugerujemy możliwe rozwiązania. Identyfikujemy ryzyka.
Realizacja według wytycznych
Pozostajemy w kontakcie z zespołem architektów oraz ekipą budowlaną. Odpowiadamy na pytania. Rozwiewamy wątpliwości.
Weryfikacja realizacji
Sprawdzamy, że pracownia została przygotowana jak należy. Zbieramy dokumentację zdjęciową i faktury. Przygotowujemy się do wydania opinii inspektora ochrony radiologicznej.
Konsultant
Realizujemy zadania specjalne. Omawiamy przyszłe zlecenia. Doradzamy. Projektujemy. Usprawniamy istniejące procesy. Przygotowujemy do planowanej kontroli. Umawiamy się na jednorazowe lub regularne konsultacje oraz stawkę godzinową.
Wykonawca
Wykonujemy konkretne zlecenie ze standardowej listy realizowanych usług. Legalizujemy, szkolimy, audytujemy, certyfikujemy. Ustalamy kosztorys prac oraz sposób rozliczenia.
Inspektor
Prowadzimy regularny nadzór działalności w narażeniu. Ustalamy stawkę abonamentową i zasady współpracy, podpisujemy umowę.
Wiemy, że praca z promieniowaniem jonizującym musi być zarówno bezpieczna, jak i dopasowana do realiów i potrzeb biznesowych użytkowników urządzeń rentgenowskich.
Opracowaliśmy dla Ciebie zestaw dobrych praktyk dla lekarza weterynarii planującego uruchomienie działalności z aparatem rentgenowskim.
Jeśli nie wiesz od czego zacząć legalizację pracowni lub pracę z urządzeniem rentgenowskim w terenie, zacznij wskazania swojego adresu email w formularzu poniżej. Wyślemy Ci materiał zawierający – w naszej ocenie – najważniejsze informacje w tym zakresie.
W przyszłości – raz na jakiś czas – będziemy przesyłać istotne dla Ciebie wiadomości związane z prowadzeniem działalności w narażeniu.
Wszystkie osłony zaprojektowane oraz opisane w dokumentacji technicznej pracowni muszą bezwzględnie zostać wykonane na etapie przygotowania wniosku o uzyskanie zezwolenia na pracę w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące.
Źródeł może być kilka. Najlepszym są plany budowlane, na podstawie których został wybudowany budynek, w którym znajduje się pracownia. Często posiada je właściciel budynku, spółdzielnia lub wspólnota. Jeśli nie mamy dostępu do aktualnej dokumentacji, należy ją przygotować. Czynność taką można zlecić nam, ewentualnie przeprowadzić samodzielnie.
Tak. W pracowni rentgenowskiej może być stosowana większa liczba urządzeń. Często zdarzają się konfiguracje, w których w jednym pomieszczeniu stosowany jest generator zdjęciowy o większej mocy oraz stomatologiczny aparat punktowy. Albo tomograf komputerowy i generator zdjęciowy.
Na etapie wczesnego projektowania warto przewidzieć, czy w pomieszczeniu będzie stosowana większa liczba urządzeń wytwarzających promieniowanie jonizujące. Ma to wpływ nie tylko na wymagane osłony, ale również na warunki wydanej zgody. Wprowadzenie kolejnego urządzenia do istniejącej pracowni będzie się bowiem wiązało z koniecznością uzyskania nowego zezwolenia po wygaszeniu zezwolenia dotychczasowego.
Nie. Zgodnie z rozporządzeniem weterynaryjne pracownie rentgenowskie mogą być wyposażone co najmniej w sprawną wentylację grawitacyjną.
Nie. Klimatyzacja nie pełni funkcji wentylującej pomieszczenie.
Tak. Może się jednak okazać, że w określonych przypadkach będziemy wymagać zastosowania osłony radiologicznej przesłaniającej otwór okienny do określonej wysokości.
To zależy. Wymagane wymiary weterynaryjnej pracowni rentgenowskiej zależą od typu stosowanego urządzenia. W przypadku diagnostyki małych zwierząt i aparatów z zawieszoną głowicą oraz wiązką skierowaną pionowo w dół należy zagwarantować odstęp co najmniej 100 cm od najbliższej ze ścian. W każdym innym przypadku powierzchnia pomieszczenia nie może być mniejsza niż 10 m2.
Tak, ale…
Rozporządzenie nie wprowadza definicji minimalnej powierzchni pracowni, tylko minimalną odległość źródła promieniowania od ścian.
W przypadku diagnostyki małych zwierząt i aparatów z zawieszoną głowicą oraz wiązką skierowaną pionowo w dół należy zagwarantować odstęp co najmniej 100 cm od najbliższej ze ścian.
To oznacza, że długie i wąskie pomieszczenie może nie spełnić tego kryterium mimo zagwarantowania powierzchni 4 m2.
Tak. Działamy na terenie całego kraju.