Jakie aparat rentgenowski kupić?

Lista kryteriów istotnych przy wyborze właściwego zestawu rentgenowskiego jest spora. Są aparaty stacjonarne, mobilne, dedykowane do małych i do dużych zwierząt, systemy z ucyfrowieniem pośrednim, bezpośrednim. Mamy też klasę stożkowych tomografów komputerowych, zestawów fluoroskopią, itd.

Od strony ochrony radiologicznej i przystosowania pracowni istotne jest, aby wybrane urządzenie nie było przewymiarowane w stosunku do naszych realnych potrzeb. Osłony zastosowane w pracowni radiologicznej powinny zagwarantowa, aby narażenie na zewnątrz pracowni nie przekraczało przyjętych limitów użytkowych przy pracy generatora w maksymalnych parametrach eksploatacyjnych.

Co prawda w praktyce weterynaryjnej aparaty rentgenowskie z reguły będą oferowały znacząco większe parametry ekspozycyjne niż te stosowane na co dzień, ale może się zdarzy, że wybrany zestaw będzie wymagał poniesienia większych nakładów finansowych na dostosowanie pracowni niż by to było konieczne przy zestawie alternatywnym.

Drugim istotnym kryterium – od strony ochrony radiologicznej – jest wybór właściwego dostawcy sprzętu. Rynek sprzętu RTG w Polsce jest stosunkowo dojrzały i dystrybutorzy z reguły dbają o to, aby mieć wszystkie niezbędne zezwolenia. Nadal zdarzają się jednak przypadki, że dystrybutorzy ograniczają się do zamknięcia sprzedaży i zostawiają klienta z problemem. A tym problemem może być brak możliwości formalnego uruchomienia urządzenia pomimo odpowiedniego przystosowania pracowni. Dostawcy sprzętu powinni mieć tzw. zezwolenie na uruchamianie urządzenia, również wydane przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistki. Powinniśmy sprawdzić ważność tego zezwolenia przed podpisaniem umowy. Jeśli decydujemy się na zakup aparatu z drugiej ręki, z aukcji internetowej lub zagranicą – sprawa jest jeszcze istotniejsza.

Aby uniknąć nieprzyjemności (albo zbędnych kosztów) wynikających z wyboru niewłaściwego dostawcy – RADIOVET udzieli pomocy przed decyzją o zakupie sprzętu. Gwarantuje to bezproblemową legalizację pracowni.